FAQ

Najczęściej zadawane pytania w gabinecie Dental Garden

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają pacjenci w gabinecie Dental Garden. Mamy nadzieję, że i Tobie pomogą rozwiać sporo wątpliwości i zadbać prawidłowo o higienę jamy ustnej oraz zębów.

Podobnie, jak i innymi chorobami bakteryjnymi, także próchnicą możemy się zarazić. By uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości, zaleca się korzystanie z własnej szczoteczki do zębów i nieudostępnianie jej inny domownikom.

Nadmierne spożywanie łakoci może prowadzić do rozwoju próchnicy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ słodycze w większości składają się z cukrów prostych. Te zaś przyczyniają się do powstawania i rozwoju bakterii w jamie ustnej.

Początkowo próchnica rozwija się bez widocznych objawów. Kiedy jednak zaobserwujesz na swoich zębach przebarwienia w postaci niewielkich, brązowych lub białych plamek, może to być kolejny etap rozwoju próchnicy. Nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Nieleczona próchnica skutkować będzie bólem zęba, a w ostateczności jego uszkodzeniem. Co za tym idzie, koniecznym może okazać się leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

RTG zęba jest bezbolesnym i bezobjawowym badaniem obrazowym. Jego celem jest zarówno ocena stanu danego zęba oraz jego budowa (w tym ilość i umiejscowienie kanałów zębowych). Badanie RTG jest bardzo przydatne m.in. w trakcie leczenie kanałowego zęba.

Najczęstszymi przyczynami bólu zęba są próchnica, urazy, infekcje, nadwrażliwość zębów oraz choroby przyzębia. Wizyta u stomatologa pozwala na dokładną diagnozę i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Zaleca się regularne wizyty u dentysty co najmniej raz na pół roku, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości. Regularne kontrole pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów z zębami i uniknięcie poważniejszych schorzeń.

Leczenie chorób przyzębia zależy od stopnia ich zaawansowania. W przypadku łagodnej postaci choroby, zwykle wystarcza odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby, konieczne może być leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, takie jak skaling i root planning, leczenie chirurgiczne lub terapia laserowa.