SŁOWNIK

Słownik pojęć stomatologicznych

ALGINAT to masa wykorzystywana w protetyce oraz ortodoncji. Służy ona do pobierania wycisków zębowych, na podstawie których tworzone są aparaty ortodontyczne oraz protezy.

DIASTEMA to naukowa nazwa, będąca określeniem przerwy pomiędzy zębami, a dokładniej między górnymi jedynkami. W zależności od przyczyny jej powstania, wyróżnia się kilka sposobów jej leczenia, z których każdy prowadzi do pozbycia się nieestetycznej luki.

EKSTRAKCJA ZĘBA to inaczej jego usunięcie, tzw. wyrwanie zęba z zębodołu, w którym się znajduje. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, przy użyciu właściwych instrumentów stomatologicznych i z zachowaniem należytej higieny.

GERMEKTOMIA to zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu zawiązka tzw. zęba mądrości, czyli „ósemki”. Najczęściej zabieg ten wykonywany jest w ramach zaleceń ortodontycznych, w wyniku tłoczenia się kilku zębów w jednym miejscu.

RTG PANTOMOGRAFICZNE to panoramiczne zdjęcia całej szczęki i żuchwy. Dzięki niemu stomatolog może skutecznie zaplanować Twoje leczenie. Na zdjęciu RTG widać bowiem nie tylko układ zębów i korzeni zębowych ale także choroby, których Ty jeszcze nie odczuwasz ponieważ nie towarzyszą im żadne dolegliwości bólowe.