Scaling i piaskowanie – który zabieg wybrać?

scaling i piaskowanie stomatolog bydgoszcz

Scaling i piaskowanie, czy może tylko jedno z nich? Dziś postanowiliśmy przybliżyć Wam nieco oba te zabiegi i rozwiać wątpliwości związane z tym, który z zabiegów oferuje lepsze efekty, jeśli chodzi o wybielanie zębów.

Scaling i piaskowanie – efekt zabiegów

Tak naprawdę ani scaling ani piaskowanie nie są typowymi zabiegami, mającymi na celu doprowadzić do uzyskania śnieżnobiałego uśmiechu na lata. Niemniej jednak, ich regularne przeprowadzanie z pewnością przyczyni się do poprawy Twojego uśmiechu i usunięcia z Twoich zębów wielu nieczystości. Byś wiedział, na czym polegają oba te zabiegi i co dzieje się z Twoimi zębami podczas ich wykonywania, poniżej omówimy bardziej szczegółowo każdy z nich.

Co to jest scaling?

Scaling jest zabiegiem polegającym na usunięciu z powierzchni zębów wszelkich złogów kamienia nazębnego. Zastanawiasz się skąd bierze się kamień nazębny? To skutek nieprawidłowej lub niedostatecznej higieny jamy ustnej. W efekcie bakterie, które mamy w jamie ustnej, resztki pokarmowe oraz różne składniki naszej śliny odkładają się w postaci płytki nazębnej. Płytka ta ulega utwardzeniu tworząc wspomniany kamień nazębny, którego nie usuniesz przy pomocy tradycyjnych (również elektrycznych lub sonicznych) szczoteczek do zębów. Wtedy z pomocą przychodzi właśnie scaling, profesjonalne oczyszczanie wykonywane tylko w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten jest bezbolesny, jednak w przypadku pacjentów z dużą nadwrażliwością możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.

Skutki obecności kamienia nazębnego

Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny. Jego długotrwała obecność może skutkować poważnymi problemami w obrębie Twojej jamy ustnej, jak np. krwawienie dziąseł oraz stan zapalny. Problem jest tym poważniejszy, kiedy dochodzi do obniżenia się i odsłonięcia szyjek zębowych. Konsekwencją wspomnianej sytuacji jest bowiem paradontoza.

Jak często powinno się przeprowadzać zabieg scalingu?

Współczesny styl życia oraz dieta sprzyjają rozwojowi wielu chorób i problemów zdrowotnych, w tym także wspomnianym wcześniej dolegliwościom w obrębie jamy ustnej. Zaleca się więc by poddawać się zabiegowi scalingu w gabinecie stomatologicznym raz na pół roku.

Przeciwskazania do scalingu

Jak w przypadku większości zabiegów medycznych, w przypadku scalingu również występuje kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Są to przede wszystkim:

• ciąża
• osteoporoza
• odklejanie się siatkówki oka
• posiadanie rozrusznika serca

Wszystkie wymienione przypadki nie pozwalają na przeprowadzenie nowoczesnego scalingu ultradźwiękowego. Niemniej jednak, w przypadku osób będących w jednej z powyższych sytuacji, stomatolog może zaproponować scaling ręczny.

Co to jest piaskowanie?

Piaskowanie to bezbolesny zabieg, który ma na celu usunięcie przebarwień oraz miękkich nalotów z powierzchni Twoich zębów, a także przestrzeni międzyzębowych do których na co dzień trudno jest dotrzeć. Piaskowanie polecane jest szczególnie osobom, które piją kawę, herbatę, czerwone wino lub palą papierosy.
scaling i piaskowanie stomatolog bydgoszcz

Przeciwwskazania do piaskowania

Podobnie, jak w przypadku scalingu, zbieg piaskowania ma również pewne ograniczenia. Nie powinny mu się poddawać osoby, u których występują:

• zaburzenia czynności płuc, jak np. astma
• wrzody żołądka lub wątroby
• stany zapalne jamy ustnej oraz dziąseł
• choroby nerek
• alergie na środki chemiczne obecne w piasku

Scaling i piaskowanie – na który zabieg się zdecydować?

Jeśli poważnie myślisz o swoim zdrowiu i utrzymywaniu Twojej jamy ustnej i zębów w jak najlepszej kondycji zaleca się poddawanie obu tym zabiegom, przy czym piaskowanie powinno być poprzedzone zabiegiem scalingu. Dzięki temu efekt końcowy będzie najkorzystniejszy, a pacjent z pewnością dostrzeże znaczą różnicę w wyglądzie swoich zębów.